Shelterplads ved Sdr. Felding.

Vidste du at der på rastepladsen i Sdr. Felding sidste år blev opført en shelterplads med 3 shelters til fri afbenyttelse?

Pladsen er opført af Herning Kommune og indgår i kommunens store net af shelters. To af de tre shelters kan bookes via kommunens hjemmeside, så man dermed kan sikre sig overnatning på kanoturen. Den sidste af de tre shelters fungere efter “først til mølle”-princippet.

På rastepladserne ved Skjern Å Bro og Skarrild findes ligeledes shelterpladser som frit kan bookes og anvendes. I den forbindelse opfordrer vi til, at holde en god orden på pladserne og efterlade dem i god stand, så de kan holde i mange år.

Via det understående link, kan du se et kort over de mange shelters i Herning kommune og, booke den shelter i ønsker at overnatte i. https://natur.herning.dk/kort/kort-over-shelters