Brande Elværk sø

Brande Elværk sø forsvandt d. 7. november 2013 efter et digebrud, som drænede søen for vand. Elværksøen blev dermed lagt tilbage til det oprindelige å løb, som har været skjult siden opstemningen af søen i 1910. Områdets videre skæbne kendes endnu ikke, det er dog sikkert at en ny opstemning ikke vil ske i den kommende kanosæson nike air max red. I den forbindelse har man lavet et midlertidigt stryg, højre omkring det gamle elværk. Det er derfor ikke længere nødvendigt at stå af sin kano og trække den ned af en sliske. I stedet kan man opleve at sejle på bunden af den gamle elværk sø og se områdets virkelige udformning, som det så ud før 1910.

Midlertidigt stryg. Se indslaget fra TV Midt/Vest fra den 7. november 2013. http://www.tvmidtvest.dk/indhold/digebrud-giver-store-oversvoemmelser

Eller besøg Ikas-Brandes hjemme side for mere indformation. http://www.ikast-brande.dk/borger/natur-og-miljoe/soeer-og-vandhuller/daemningen-ved-brande-elvaerk-soe/mellemloesning-ved-brande-elvaerk

Comments are closed.